Zdolność kredytowa – czym jest i jak ją sprawdzić?

Na zdolność kredytową składa się wiele czynników. Popularne banki zawsze sprawdzają, czy mamy stałe źródła dochodów, a także wymagają od nas przedstawienia zaświadczenia o zarobkach. Bez tego, nic nie załatwimy, jeśli ubiegamy się o kredyt w tradycyjny sposób. W firmach pożyczkowych sytuacja wygląda nieco inaczej. Dowiedz się, czym jest zdolność kredytowa, oraz czy możesz dostać pożyczkę jeśli jej nie masz?

Zdolność kredytowa – czym jest i jak ją sprawdzić?

Banki lub inne instytucje finansowe uzależniają przyznanie kredytu lub pożyczki od zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Czym jest zdolność kredytowa? Otóż należy przez nią rozumieć zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz jego kosztami (np. prowizjami, odsetkami), w terminach określonych w podpisanej przez nas umowie.

Analiza zdolności kredytowej odbywa się za pomocą specjalnie przygotowanych do tego programów komputerowych, które obliczają naszą zdolność na podstawie zamieszczonych w formularzu danych. Dzieli się ona na część ilościową i jakościową.

  • W skład pierwszej wchodzą m.in.: uzyskiwane dochody, miesięczne koszty utrzymania (czynsz i inne stałe opłaty), a także obecne zadłużenie.
  • W drugiej części bierze się pod uwagę cechy osobowe, takie jak stan cywilny, wielkość rodziny, status mieszkaniowy, wykształcenie, wykonywany zawód i staż pracy. W tej części, kredytodawca sprawdzi również naszą historię kredytową, a w szczególności, czy sumiennie spłaciliśmy wcześniejsze zobowiązania finansowe.

W trakcie takiej analizy zdolności kredytowej bank pobierze raport z Biura Informacji Kredytowej (BIK), na podstawie którego uzyska informacje o naszej historii kredytowej oraz dowie się, czy aktualnie posiadamy jakiekolwiek inne zobowiązania.

Jak sprawdzić zdolność kredytową? Możemy to zrobić samodzielnie, jeszcze przed wizytą w placówce bankowej lub u wybranego pożyczkodawcy. Wiemy już, co zostanie sprawdzone w trakcie analizy zdolności kredytowej. Dzięki temu, sami przed sobą możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będzie nas stać na dodatkowe zobowiązanie. Czy w momencie, gdy z naszego budżetu domowego, co miesiąc będziemy przeznaczać np. 300 zł lub 500 zł na spłatę raty kredytu, będziemy w stanie prowadzić normalne życie? A może ledwo będzie nam “wiązać koniec z końcem”? Odpowiedź na te proste pytania, przed samym sobą, pozwoli nam samemu stwierdzić, czy mamy możliwość otrzymania kredytu, oraz czy poradzimy sobie z jego spłatą.

Gdzie pożyczyć pieniądze bez zdolności kredytowej

W ciągu ostatnich lat rynek pożyczek intensywnie się zmieniał. Na dzień dzisiejszy możemy znaleźć na nim wiele propozycji skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Szybka pożyczka bez sprawdzania zdolności kredytowej to oferta przeznaczona dla osób, które wiedzą, że nie mają zbudowanej dobrej historii kredytowej, w wyniku czego ich zdolność kredytowa jest równie znikoma. Pożyczka bez zdolności kredytowej oferowana jest głównie przez pozabankowe instytucje finansowe. To dzięki nim osoby, które nie spełniają surowych wymogów stawianych przez banki, mogą liczyć na uzyskanie pożyczki bez zdolności kredytowej. Taka pożyczka bez zdolności może być dla nich jedyną deską ratunku w ciężkich sytuacjach.

Pożyczki bez zdolności kredytowej przez internet – kto może zaciągnąć pożyczkę online?

Pożyczki bez zdolności kredytowej przez internet to jeden ze szczególnych produktów oferowanych przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Został stworzony w odpowiedzi na potrzeby rynku, tak aby sprostać oczekiwaniom klientów, którzy nie posiadają stabilnego źródła zatrudnienia, a mimo to potrzebują dodatkowego źródła pieniędzy. W przypadku pożyczki bez zdolności kredytowej online wystarczy okazać oświadczenie o dochodach, dzięki czemu nie będziemy musieli przedstawiać firmie udzielającej pożyczki żadnych dodatkowych zaświadczeń od pracodawcy.

Ponadto, pożyczka bez zdolności kredytowej przez internet w większości firm udzielana jest dla osób, które ukończyły 18 lat. Dodatkowo należy mieć aktywny numer telefony oraz własny rachunek bankowy. Pożyczka bez zdolności kredytowej online zostanie nam udzielona, tylko i wyłącznie, jeśli będziemy mieć przy sobie ważny dowód osobisty.

Pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej

Jak już wiemy, aby otrzymać pozytywną decyzję o przyznaniu kredytu w banku, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Wiemy również, że tradycyjne banki stawiają przed nami dużo wyższe wymagania do spełnienia, niż jest to w przypadku pozabankowych firm pożyczkowych. W momencie, gdy nad naszą głową ciąży kilka zobowiązań, nie mamy co liczyć na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego w banku. W takim przypadku warto sprawdzić, jakie oferty przygotowały dla nas firmy pozabankowe. Jedną z nich są pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej. Jednak pamiętajmy, że odradza się zaciąganie kolejnych chwilówek na spłatę poprzednich. Takie działania, mogą grozić wpadnięciem w zjawisko, zwane spiralą zadłużenia, które w skrócie polega na tym, że kwota naszych zobowiązań przekracza wartość naszych dochodów.

Sprawdź nasze inne wpisy:

 

Chwilowo.pl - Recenzja porównywarki chwilówek

Pożyczki online w 15 minut – jak je zaciągnąć?

Pożyczka od ręki – jak dostać gotówkę od zaraz?