Pożyczka na oświadczenie

Każda firma pożyczkowa weryfikuje w jakimś stopniu zdolność kredytową lub płynność finansową swoich klientów. Jeśli posiadamy negatywne wpisy w bazach, wówczas musimy wykazać, że posiadamy odpowiednie środki, które umożliwią nam spłatę zobowiązania. Przykładem może być pożyczka na oświadczenie o dochodach. Co powinno zawierać oświadczenie? Na czym polega ta forma wsparcia finansowego? Kto może z niej skorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Na czym polega pożyczka na oświadczenie?

Pożyczka na oświadczenie, zwana również pożyczką bez zaświadczeń, to zobowiązanie podobne do kredytu gotówkowego, jednak nie wymaga dostarczenia tradycyjnych, zewnętrznych dokumentów finansowych. Wszystko, czego potrzebujemy, by o nią zawnioskować to oświadczenie (stąd nazwa) o swojej sytuacji finansowej. Takie rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne dla osób, które potrzebują gotówki pilnie i nie chcą (lub nie mogą) dostarczyć typowych dokumentów.

Czy pożyczka na oświadczenie w banku to realna opcja?

Pożyczek na oświadczenie zwykle próżno szukać w ofertach banków, choć zdarzają się pojedyncze oferty — głównie dla stałych klientów. Chcąc zaciągnąć kredyt gotówkowy, czy — tym bardziej — kredyt hipoteczny, niemal zawsze musimy spełnić szereg wymagań i dostarczyć wiele dodatkowych dokumentów, które potwierdzą naszą wiarygodność kredytową i upewnią bank, że pożyczenie nam pieniędzy jest bezpieczne. W przypadku kredytu hipotecznego, kredytu gotówkowego, czy innych zobowiązań bankowych musimy więc w większości przypadków dostarczyć (minimum!) zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy.

Bank rozbija spłatę kredytu gotówkowego na wiele rat. Jeszcze dłuższy okres kredytowania dotyczy zobowiązań hipotecznych, a więc instytucja musi naprawdę sumiennie ocenić zdolność kredytową klienta i to w długiej perspektywie. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku firm pożyczkowych.

Pożyczki online na oświadczenie są dostępne po zadeklarowaniu we wniosku, jakie są nasze zarobki oraz ich źródło. Oprócz tego, że skraca to czas otrzymania dodatkowych środków do absolutnego minimum (nawet zaledwie 15 minut), przydaje się, kiedy nie posiadamy umowy o pracę, tylko np. paramy się dorywczymi zajęciami.

A jak dokładnie wygląda taka deklaracja?

Co powinno zawierać oświadczenie?

Oświadczenie, które składamy w instytucjach pozabankowych, wymaga od nas uzupełnienia danych na temat naszej sytuacji finansowej.

Mowa o informacjach na temat:

 1. Źródła dochodu: miejsca i rodzaju pracy;

 2. Wysokości zarobków: pensji, przychodów z wynajmu czy zajęć dorywczych;

 3. Innych zobowiązań finansowych: kredytów bankowych, dotychczasowych pożyczek pozabankowych, kart kredytowych, limitów w koncie czy alimentów;

 4. Naszego gospodarstwa domowego i ilości osób, które pozostają na naszym utrzymaniu.

Poza tym w oświadczeniu muszą znaleźć się także dane osobowe i teleadresowe:

 • imię,

 • nazwisko,

 • numer PESEL,

 • adres zamieszkania,

 • numer telefonu oraz numer konta bankowego.

W zależności od tego, przez jaką firmę udzielona będzie pożyczka gotówkowa, oświadczenia mogą nieznacznie różnić się między sobą. To, co łączy je wszystkie, to fakt, że aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową, należy dokładnie i uczciwie wypełnić wszystkie pola.

Celowe wprowadzenie w błąd potencjalnego pożyczkodawcy, oprócz odmowy udzielenia pożyczki, może skutkować także konsekwencjami karnymi, ponieważ nie jest zgodne z prawem.

Dla kogo są pożyczki na oświadczenie?

Pożyczki na oświadczenie to domena firm pozabankowych, które nie kontaktują się z pracodawcami oraz stosują bardzo łagodne kryteria oceny zdolności kredytowej oraz nowoczesne narzędzia i technologie, co sprawia, że są kierunkiem chętnie obieranym przez osoby:

 • Potrzebujące pieniędzy błyskawicznie — natychmiastowa weryfikacja tożsamości, a także korzystanie z bramek płatniczych czy też systemu przelewów natychmiastowych, sprawiają, że po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej, gotówka może znaleźć się na rachunku bankowym pożyczkobiorcy nawet w 15 minut.

 • Dyskretne — kiedy nie chcemy, by ktokolwiek w firmie wiedział, że bierzemy pożyczkę, niektóre instytucje finansowe dają nam możliwość uzyskania świadczenia bez konieczności dostarczania pism od pracodawcy.

 • Zadłużone lub posiadające nie najlepszą historię kredytową — podmioty udzielające pozabankowych pożyczek na oświadczenie rozpatrują każdy wniosek indywidualnie, nie skreślając z automatu osób, które spłacają aktualnie inne zobowiązania lub posiadają negatywne wpisy w bazach dłużników.

Pamiętajmy jednak, że pozabankowe podmioty udzielają pożyczek najwyżej na kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Maksymalna kwota kredytu gotówkowego z reguły może być dużo wyższa niż pożyczki na oświadczenie. Jednak to te drugie dostępne są dla szerokiej rzeszy odbiorców, nawet z zadłużeniem. A o jakich przedsiębiorstwach dokładnie mowa?

W jakich firmach można znaleźć pożyczkę na oświadczenie?

Obecnie na rynku funkcjonuje bardzo wiele firm pożyczkowych oferujących pożyczki na oświadczenie. Jedne z najpopularniejszych marek, to:

 • Smartney,

 • SuperGrosz,

 • Net Credit,

 • Wonga,

 • Kuki.pl,

 • Smart Pożyczka,

 • Vivus,

 • Provident.

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretnego pożyczkodawcę, weź pod uwagę:

 1. Opinie o ofertach — znajdziesz je na stronach branżowych pod publikacjami na temat poszczególnych firm, w mediach społecznościowych czy na forach.

 2. Bezpieczeństwo — mowa zarówno o sprawdzeniu, czy dana firma pożyczkowa działa legalnie oraz jest zarejestrowana jako spółka, jak i o odpowiedzialnym pożyczaniu, czyli unikaniu zadłużania się ponad swoje możliwości, czy zaciągania kolejnego zobowiązania na spłatę poprzedniego.

 3. RRSO — to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która mówi nam, jaki dokładnie jest całkowity koszt pożyczki. Oczywiście im tańsze zobowiązanie (czyli niższe RRSO), tym lepiej.

 4. Swoje indywidualne potrzeby — jeśli np. nie masz dostępu do indywidualnego konta bankowego (np. posiadasz rachunek wspólnie z małżonkiem), wybierz firmę, która oferuje wypłaty na czek GIRO. Jeśli z kolei jesteś osobą zadłużoną, skup się na ofertach przedsiębiorstw, które w rankingach pożyczek mają wysoki współczynnik przyznawalności.

Czy pożyczka na oświadczenie jest dostępna dla osób zadłużonych?

Osoby zadłużone również mają szansę na minimum formalności, jaką dają pożyczki na oświadczenie, jednak musimy pamiętać, że firmy nie gwarantują udzielenia zobowiązania każdemu i podejdą do naszych wniosków w sposób indywidualny.

Jeśli jesteśmy dłużnikami, to kredyty gotówkowe mogą nie być dla nas dostępne. Natomiast w firmach pożyczkowych istnieje szansa, że nasz formularz zostanie oceniony pozytywnie. Choć nie mamy co liczyć na to, że pozabankowa instytucja finansowa nie sprawdzi nas w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), lub innej bazie zadłużonych, możemy być pewni, że negatywne wpisy nie zawsze zdyskwalifikują nas z możliwości zawarcia umowy. Badanie zdolności kredytowej klienta opierane jest bowiem w firmach pożyczkowych głównie na wysokości dochodów i stałemu zatrudnieniu.

Sprawdź nasze inne wpisy:

Chwilowo.pl - Recenzja porównywarki chwilówek

Pożyczki bez sprawdzania baz dłużników

Zdolność kredytowa – czym jest i jak ją sprawdzić?