Pożyczka dla młodych
Sytuacja finansowa osób wchodzących w dorosłość, bywa często daleka od idealnej. Nie zawsze mogą one liczyć na wsparcie bliskich, na przykład rodziców, stąd pojawia się potrzeba skorzystania z usług pożyczkowych. W teorii, osiągnięcie pełnoletności, czyli wieku 18 lat, oznacza zdolność do czynności prawnych i możliwość podejmowania decyzji finansowych. Czy otwiera to drzwi do pożyczek? Odpowiadamy.
Czym się wyróżnia pożyczka dla młodych?
Każda instytucja finansowa, kieruje się własną polityką pożyczania środków. Osoby młode mają często ograniczony dostęp do kredytów gotówkowych w banku z racji dość wyśrubowanych wymagań. Nie oznacza to jednak, że pożyczkę online w instytucji pożyczkowej można zaciągnąć bez spełnienia żadnych kryteriów.
Jednym z ważnych wytycznych jest przedział wiekowy osób, do których kierowana jest oferta. Prywatne firmy określają dolną oraz górną granicę wieku oczekiwanych klientów. Osoby młode to te, które znajdują się w tych pierwszych widełkach i zazwyczaj jest to wiek między 18 a 21 lat. Informację o tym, jaki jest wymagany wiek pożyczkobiorcy, można znaleźć na stronie firmy pożyczkowej, zazwyczaj w zakładce ''pytania i odpowiedzi''.
Z czysto technicznego punktu widzenia, sama pożyczka dla młodych, w tym proces ubiegania się o nią, sposób weryfikacji tożsamości, a także wypłaty środków, nie różni się niczym od pożyczki dla osób starszych.
Choć wiele instytucji pozabankowych, deklaruje udzielanie wsparcia osobom, które dopiero co stały się pełnoletnie, to zdecydowanie podczas analizy wniosku, kierują się szczególnymi kryteriami. Wynika to z faktu, że bardzo młodzi klienci nie mają jeszcze ani stałych, ani tym bardziej wysokich dochodów. Nie zdążyli oni także zbudować swojej dotychczasowej historii, a więc nie posiadają wiarygodnej zdolności kredytowej. Wymienione kryteria są tymi najważniejszymi podczas procedowania wniosku i to z tego względu, młode osoby mogą mieć problem z uzyskaniem pożyczki gotówkowej.
Dlaczego pożyczkodawcy niechętnie pożyczają pieniądze młodym osobom?
Niechęć pożyczkodawców do bardzo młodych klientów, ma swoje uzasadnienie. Poważne instytucje finansowe, podczas podejmowania decyzji, kierują się przede wszystkim zasadami odpowiedzialnego pożyczania. Osoby bardzo młode, zwłaszcza te w przedziale 18-20 lat, nie zdają sobie jeszcze często sprawy z zagrożeń związanych ze zbyt pochopnym pożyczaniem pieniędzy. Nie mają także zbyt dużej wiedzy finansowej. Na ich niekorzyść działa często brak stałej pracy i bycie na utrzymaniu rodziców.
Firmy pożyczkowe chcą w pewien sposób uchronić młode osoby przed powstaniem pierwszych niepożądanych śladów na ich historii kredytowej. Chcą ponadto zadbać o swój własny interes. Wyegzekwowanie należności od nieco starszych osób jest znacznie łatwiejsze, nawet jeśli w najgorszym wypadku dojdzie do egzekucji komorniczej. Osoby młode nie mają zazwyczaj stałej pracy, ani żadnych wartościowych ruchomości, a więc ciężkie byłoby w tym przypadku zaspokojenie roszczeń firmy po wejściu na ścieżkę sądową.
Na rynku pożyczkowym istnieje mimo wszystko całkiem sporo firm, które kierują swoją ofertę do osób młodych. Przy wnioskowaniu o pożyczkę, taki klient będzie musiał spełnić wszystkie niezbędne wymogi.
Warunki otrzymania pożyczki dla młodych
Aby uzyskać pożyczkę w jakiejkolwiek instytucji finansowej, trzeba mieć ukończone 18 lat. Pełnoletność nie jest jednak jedynym warunkiem, który gwarantuje możliwość wzięcia pożyczki. Aby potrzebne pieniądze znalazły się na naszym rachunku bankowym, trzeba jeszcze posiadać stałe źródło dochodu oraz nieposzlakowaną historię kredytową, która zagwarantuje firmie spłatę zobowiązania w terminie.
Osoby młode, mają najczęściej niewielką ilość informacji w bazach BIG czy KRD, które to firmy pożyczkowe zazwyczaj weryfikują. Z tego względu, warto od najmłodszych lat budować swój pozytywny wizerunek, chociażby poprzez dokonywanie drobnych zakupów na raty lub przejęcie na siebie abonamentu za telefon, nawet jeśli dotychczas płatność tę realizowali rodzice.
Do otrzymania pożyczki niezbędne będzie ponadto:
-
posiadanie dowodu osobistego - we wniosku o pożyczkę poza PESELEM, wpisuje się także jego numer;
-
posiadanie konta bankowego - za jego pomocą odbywa się weryfikacja tożsamości;
-
posiadanie aktywnego numeru telefonu - pracownik firmy może zadzwonić w celu potwierdzenia informacji zawartych we wniosku.
Pożyczka dla młodych - czy wystarczy 18 lat?
Aby móc zaciągnąć kredyt lub pożyczkę pozabankową, należy zgodnie z prawem mieć ukończone 18 lat. W tym wieku uzyskuje się tak zwaną zdolność do czynności prawnych. Owa zdolność nie ma jednak odniesienia do zdolności kredytowej, która rządzi się swoimi własnymi prawami. To właśnie dlatego w praktyce, osiągnięcie pełnoletności nie gwarantuje możliwości wzięcia pożyczki w firmie, która ustala najniższy możliwy próg wiekowy.
O tym, czy młody człowiek przejdzie pozytywnie proces weryfikacyjny, decyduje jego indywidualna sytuacja finansowa. Ponadto musi on wybrać instytucję, która akceptuje młode osoby, a nie zawsze jest to tak oczywiste. Na rynku mamy pewne firmy pożyczkowe, które celowo zawyżają dolną granicę wieku i są to na przykład:
-
Vivus - od 19 lat;
-
KUKI - od 20 lat;
-
Finbo - do 20 lat;
-
NetCredit - od 20 lat;
-
Wandoo - od 20 lat;
-
SuperGROSZ - od 21 lat;
-
Miloan - od 21 lat;
-
AlfaKredyt - od 21 lat;
-
RUPI - od 21 lat;
-
Lendon - od 21 lat.
Firmy, które oferuję pożyczki od 18 lat, to między innymi:
-
Wonga;
-
Provident;
-
Smart Pożyczka;
-
Pożyczka Plus.
Czy można uzyskać pożyczkę pozabankową będąc uczniem lub studentem?
W Polsce, system edukacji skonstruowany jest tak, że przeciętna osoba kończy szkołę średnią już po osiągnięciu pełnoletności - liceum w wieku około 19 lat, a technikum około 20. Oznacza to, że osiąga ustawową dorosłość pomimo uczęszczania nadal do szkoły i bycia na utrzymaniu rodziców. Sytuacja niewiele zmienia się w przypadku studentów dziennych, którzy wprawdzie są już osobami nieco starszymi, jednak nadal zazwyczaj nie podejmują pracy lub jest to praca dorywcza (weekendowa).
Aby zaciągnąć szybką pożyczkę online, należy wykazać, że nasza sytuacja pozwala na to, aby dokonać spłaty zobowiązania w terminie. Mowa tutaj przede wszystkim o posiadaniu stałego źródła dochodów. O ile studenci bardzo często mają już swoje pierwsze konkretne pieniądze, na przykład z tytułu stypendium lub pracy na umowę zlecenie, o tyle uczniowie zazwyczaj nie dysponują jeszcze własnymi środkami. Pomimo osiągnięcia pełnoletności, mogą oni mieć znaczny problem z uzyskaniem finansowania.
W najlepszej sytuacji będą tutaj studenci zaoczni lub osoby, które zakończyły swoją edukację tuż po osiągnięciu 18 lat (na przykład absolwenci szkół zawodowych), gdyż posiadają one znacznie częściej pełnoetatowe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę i stały comiesięczny wpływ. O ile historia kredytowa w bazach BIK, BIG i KRD nie jest nadszarpnięta, takie osoby nie powinny mieć problemów z uzyskaniem pożyczki w parabanku.
Jak znaleźć idealną pożyczkę dla młodych? Poradnik krok po kroku
W internecie znaleźć można rankingi pożyczek, które będą pomocne w dobraniu odpowiedniej oferty, w tym także pożyczki online dla młodej osoby. W momencie gdy firma zostanie przez nas wybrana i padnie decyzja o złożeniu w niej wniosku, spotkamy się z następującymi krokami:
-
Wejście na stronę pożyczkodawcy i ustawienie parametrów pożyczki online za pomocą specjalnego suwaka.
-
Dokładne sprawdzenie kosztów pożyczki, jakie będzie trzeba ponieść.
-
Założenie profilu klienta i potwierdzenie rejestracji poprzez kliknięcie w link otrzymany mailowo
-
Uzupełnienie wniosku - wpisanie wszystkich swoich danych osobowych, w tym numeru PESEL i numeru dowodu, a także adresu zamieszkania, rodzaju dochodu oraz jego wysokości.
-
Zaakceptowanie wszystkich wymaganych zgód i oświadczeń (po wcześniejszym zapoznaniu się z nimi).
-
Potwierdzenie danych poprzez zalogowanie się do swojego konta bankowego (szybka weryfikacja) lub poprzez wykonanie przelewu weryfikacyjnego w wysokości 1 grosza - w zależności od zasad w konkretnej firmie pożyczkowej.
-
Oczekiwanie na decyzję pożyczkową (mailowo lub w formie sms).
-
Oczekiwanie na przelew - po pozytywnej weryfikacji wniosku, firma zazwyczaj szybko przelewa środki, jednak czas ich dotarcia uzależniony jest od tego czy posiadamy rachunek w jednym z banków, który ma też firma.
Czy młodzi klienci mogą również skorzystać z pożyczki za darmo?
Pożyczka z 0% RRSO to najlepsze rozwiązanie dla pożyczkobiorców w każdym wieku. Osoby młode, które chcą zaciągnąć swoje pierwsze zobowiązanie w życiu, powinny właściwie szukać tylko takich ofert darmowej pożyczki, gdyż będzie to znaczna oszczędność dla ich budżetu.
Na czym polega pożyczka za darmo? Oznacza to, że nasze zobowiązanie pozbawione będzie oprocentowania, prowizji i innych kosztów pobocznych. Oddajemy więc dokładnie taką kwotę, jaką pożyczyliśmy. Promocja ta obowiązuje wyłącznie w przypadku pierwszej pożyczki online w danej firmie.
Na rynku funkcjonuje sporo firm, które przyciągają potencjalnych klientów pożyczką 0% RRSO. Będąc osobą młodą, należy pamiętać o tym, że oferta ta zawsze obowiązuje, gdy oddamy swoje zobowiązanie w terminie ustalonym w umowie. Jeśli dojdzie do przekroczenia dnia spłaty, firma może obciążyć nas nie tylko standardowym kosztem pożyczki, jaki wynika z tabeli opłat dostępnej na stronie, ale także ustawowymi odsetkami za opóźnienie.
Wybierając dla siebie ofertę pożyczki 0% RRSO, nie można zatem wybrać pierwszej lepszej firmy, która posiada taką promocję. Należy także wziąć pod uwagę wysokość standardowych kosztów, jakie są przewidziane.
Na jakie kwoty i okres spłaty mogą liczyć młodzi pożyczkobiorcy?
Kwota pożyczki o jaką można wnioskować, związana jest nie tyle z wiekiem, co z poziomem osiąganych dochodów oraz historią kredytową. Osoby młode, które nie zdążyły jeszcze wypracować zbyt dużych zarobków, mogą najczęściej liczyć na kwoty z dolnego pułapu, jakie przewidziane są w danej firmie. Nie jest to jednak reguła, gdyż nawet młodzież tuż po ukończeniu szkoły, może zarabiać kwoty, które w oczach pożyczkodawcy będą adekwatne do sumy wnioskowanej pożyczki.
Statystycznie, przeważająca część młodych osób, może liczyć na kwoty rzędu 300-600 zł, a maksymalna kwota wynosi około 1000 zł. Limit dostępnej pożyczki podnosi się zazwyczaj po terminowej spłacie jednego lub kilku zobowiązań w firmie.
Pożyczki chwilówki to z założenia finansowanie przewidziane na krótki czas - do 30 dni, jednak zdarzają się firmy, które udzielają finansowania z dłuższym terminem spłaty, na przykład na 60 dni (Vivus), a także pożyczki ratalne (Wonga). Należy liczyć się z tym, że im dłuższy okres spłaty, tym wyższe będą całkowite koszty zobowiązania. Oznacza to, że w przypadku pożyczek długoterminowych (na przykład na rok) zapłacimy o wiele więcej, niż gdybyśmy tę samą kwotę pożyczyli na miesiąc lub dwa.
Na jakie pułapki należy uważać jako młoda osoba?
Młodzi pożyczkobiorcy to osoby często niedoświadczone i nieposiadające wiedzy o potencjalnych zagrożeniach, jakie mogą czyhać na finansowym rynku.
Niektóre firmy, chcąc przyciągnąć nowych klientów, reklamują swoje usługi jako pożyczki bez zaświadczeń, pożyczki bez zdolności kredytowej, czy pożyczki na sam dowód osobisty. Jak wiadomo, nawet będąc 18-latkiem taki dowód już się posiada. Firmy pożyczkowe, które nie zaliczają się do zbyt odpowiedzialnych, mogą oferować udzielanie finansowego wsparcia nawet osobom bez stałego źródła dochodu. Naliczają przy tym często wysokie koszty, a także prowadzą bardzo agresywne praktyki windykacyjne. Tego typu sytuacje mogą skończyć się przykrymi konsekwencjami dla młodych osób. Należy pamiętać o tym, że nie wszystkim pożyczkodawcom można zaufać.
Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, należy sprawdzić dokładne dane przedsiębiorstwa (na przykład w internetowej wyszukiwarce KRS), a także opinie innych osób. Warto także zajrzeć na stronę KNF (Komisji Nadzoru Finansowego), aby dowiedzieć się, czy firma pożyczkowa, która nas interesuje, rzeczywiście działa legalnie.
Wiarygodne instytucje to takie, które przede wszystkim nie stosują ryzykownych praktyk i nie balansują na granicy prawa. Muszą ponadto troszczyć się o interesy - zarówno własne, jak i pożyczkobiorców. Czerwona lampka powinna zapalić się nam wówczas, gdy ilość formalności ograniczona jest do minimum lub gdy nie ma na stronie pożyczkodawcy wszystkich ważnych informacji, takich jak: adres, dane kontaktowe, czy rzeczywista roczna stopa oprocentowania.
W chwili gdy mamy wątpliwości co do wyboru firmy lub gdy jej regulamin jest dla nas niejasny, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonej osoby. Może być nią na przykład pośrednik pożyczkowy.
Pożyczaj odpowiedzialnie by uniknąć potencjalnych problemów ze spłatą zobowiązania
Odpowiedzialne pożyczanie to przede wszystkim korzystanie z usług firm pożyczkowych, tylko w momencie uzasadnionej potrzeby i przy jednoczesnej pewności co do tego, że będziemy w stanie wywiązać się ze spłaty w ustalonym terminie.
Sposobem na ochronę najmłodszych klientów przed nieodpowiedzialnym pożyczaniem, nie powinno być straszenie ich konsekwencjami, a edukowanie i promowanie rzetelnej wiedzy o finansach. Niektóre firmy pożyczkowe prowadzą właśnie takie działania. Przykładem jest tutaj Wonga, w której złożenie wniosku pożyczkowego możliwe jest dopiero po przeczytaniu materiałów edukacyjnych i pozytywnym zaliczeniu quizu na platformie kapitalni.org. Dla najmłodszych osób, tego typu wiedza związana z zarządzaniem budżetem, ma nieocenioną wartość.
Z podobnych założeń wychodzi portal Loando, który udostępnia porady z zakresu odpowiedzialnego pożyczania i wskazówki ekspertów dotyczące budowania naszej zdolności kredytowej. Każdy potencjalny młody pożyczkodawca, może nie tylko znaleźć informacje dotyczące najbardziej atrakcyjnych cenowo pożyczek, ale także wskazówki dotyczące poruszania się w świecie pożyczkowym.
Pierwsza pożyczka, tak samo jak pierwsza praca zarobkowa, są bardzo ważnymi wydarzeniami w życiu człowieka, który wkroczył w dorosłość. Korzystanie z materiałów edukacyjnych, pomaga mimo wszystko przejść przez ten proces bez większych potyczek i jednocześnie zwiększyć swoją świadomość na przyszłość.
Sprawdź także nasze inne wpisy:
Chwilowo.pl - Recenzja porównywarki chwilówek